Organizator:

Bezpieczeństwo przez wszystkie przypadki - dziękujemy za SECUREX 2024!

Podziel się

Ostatni tydzień kwietnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich obfitował w wydarzenia branżowe – targi i konferencje z obszaru energetyki, instalacji, bezpieczeństwa pracy czy zabezpieczeń technicznych. Zajmujące w dniach 23-25 kwietnia pawilon 6 MTP Targi SEUREX ponownie stały się przestrzenią prezentacji aktualnych trendów i nowości z zakresu ochrony mienia, osób i informacji, zabezpieczeń technicznych czy cyberbezpieczeństwa, dając unikatowy wgląd w branżowe innowacje i umożliwiając profesjonalistom trzymanie ręki na pulsie najnowocześniejszych rozwiązań

Na przestrzeniach ekspozycyjnych firm i instytucji poruszone zostały wszelkie aspekty związanie z szeroko rozumianym bezpieczeństwem: od służb mundurowych, poprzez zabezpieczenia przeciwpożarowe, systemy alarmowe, ochronę perymetryczną, aż po ochronę fizyczną. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Targów SECUREX była "Bezpieczna przyszłość. Niekonwencjonalne rozwiązania w branży security”.

Przez wszystkie trzy dni Targów odbywał się I Międzynarodowy Kongres Zabezpieczeń Technicznych „W poszukiwaniu innowacji i dobrych praktyk”. To pierwsze wydarzenie o takiej skali w historii Targów Securex, stanowiące przestrzeń do dialogu pomiędzy ekspertami branży bezpieczeństwa i zabezpieczeń technicznych, dostawcami rozwiązań i usług, projektantami, instalatorami i klientami końcowymi. W czasie obrad na trzech przestrzeniach odbyło się kilkanaście sesji tematycznych, debat oraz warsztatów praktycznych z obszaru zabezpieczeń technicznych oraz bezpieczeństwa fizycznego. Ponadto, w ramach Kongresu pod patronatem merytorycznym Polskiej Izby Systemów Alarmowych zorganizowane zostały Mistrzostwa Instalatorów Systemów Alarmowych.

W zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa, oprócz prezentacji nowoczesnych rozwiązań i budowania relacji biznesowych, stawiamy na wzbogacenie warstwy merytorycznej Targów. Obecne czasy pokazały olbrzymią potrzebę wzmocnienia bezpieczeństwa obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej, postaramy się więc na tę potrzebę odpowiedzieć w dwójnasób. Łącząc siły z partnerami merytorycznymi tworzymy zupełnie nowe wydarzenie, dające mocny impuls dla branży, połączony z solidną dawką merytoryki – mówi Paulina Maniecka, dyrektor projektu Securex. W trakcie Kongresu kilkuset ekspertów z zakresu zabezpieczeń technicznych oraz przedstawicieli obiektów użyteczności publicznej, obiektów kluczowych dla bezpieczeństwa państwa, obiektów komercyjnych, administracji rządowej i samorządowej, instytucji bezpieczeństwa państwa, a także polskich i zagranicznych ośrodków naukowych i eksperckich wymieniało się wiedzą i doświadczeniami z zakresu bezpieczeństwa i ochrony. Prelegentami wydarzenia byli m.in. przedstawiciele struktur NATO, instytucji bezpieczeństwa publicznego, specjaliści z zakresu zabezpieczeń technicznych, cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa fizycznego, w tym m.in. gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek, czy były dowódca JW GROM płk rez. Piotr Gąstał. Dodatkowo, organizatorzy przygotowali liczne – otwarte dla wszystkich chętnych – sesje warsztatowe pozwalające na zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu bezpieczeństwa personalnego, reagowania na zamachy i pierwszej pomocy oraz atrakcje takie jak kolekcjonerskie pokazy broni i konkursy strzeleckie prowadzone na strzelnicy laserowej.

W czasie Kongresu dyskutowaliśmy o współczesnych uwarunkowaniach bezpieczeństwa, odporności obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej na współczesne zagrożenia wojenne, hybrydowe i terrorystyczne, bezpieczeństwie miast – dodaje Marcin Kożuszek, przedstawiciel organizatorów Kongresu, firmy Safety Project. Porozmawialiśmy także o wyzwaniach związanych z projektowaniem i integracją systemów, coraz powszechniejszym wykorzystaniem dronów czy problematyce cyberbezpieczeństwa. Ważnym elementem stanowiącym znaczną wartość dla uczestników obrad były dyskusje dotyczące implementacji dyrektyw DORA, CER i NIS2, które wpłyną na sposób projektowania i realizacji działań związanych z ochroną fizyczną i zabezpieczeniami technicznymi obiektów.

Niewątpliwie, połączenie sześciu dobrze rozpoznawalnych na rynku wydarzeń targowych w kilkudniowy blok, którego uczestnicy poznali nowości i pozyskali najświeższą wiedzę był intensywnym czasem. Zespół organizacyjny z dużą przyjemnością obierał liczne pozytywne opinie o tegorocznej edycji, często słysząc, iż Targi Securex są niewątpliwie bardzo potrzebnym spotkaniem, dający branży napęd i inspirując do rozwoju.

Serdecznie dziękujemy Wystawcom, Patronom i Partnerom Targów SECUREX 2024 za fantastyczne spotkanie branż!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: