Organizator:

Rynek zabezpieczeń wciąż rośnie

Podziel się

Według International Data Corporation w 2019 roku wydatki na sprzęt zabezpieczający, oprogramowanie i usługi w branży security w Europie osiągną poziom 27,3 mld USD, co oznacza wzrost o 8,3% w stosunku do 2018 roku.

W ciągu najbliższych kilku lat trend wzrostowy pozostanie stały, napędzają go znaczące inwestycje w nowe i tradycyjne technologie. Zgodnie z raportem wydanym przez International Data Corporation (IDC) na temat ogólnoświatowego bezpieczeństwa, w 2022 roku wydatki europejskich firm w zakresie zabezpieczeń przekroczą 33 mld dolarów.

Szacuje się, że ponad połowa wydatków na ochronę w 2019 r. w Europie będzie przeznaczona na usługi (14,8 mld USD), a następnie na oprogramowanie (8,6 mld USD) i sprzęt (3,9 mld USD). Wśród usług przodować będzie zarządzane usługami bezpieczeństwa oraz integrowanie dostosowywanie i aktualizowanie systemów bezpieczeństwa. Ponadto o 9,4% wzrosną wydatki na usługi doradcze związane z bezpieczeństwem, co potwierdza ich znacznie w planowaniu i uaktualnianiu zabezpieczeń. Inne szybko rozwijające się kategorie na 2019 r. związane są z  oprogramowaniem, analityką bezpieczeństwa, oprogramowaniem wywiadowczym, koordynacją działań oraz oprogramowaniem do identyfikacji.

„Szybko rosnące inwestycje w kluczowe segmenty rozwiązań bezpieczeństwa są odpowiedzią na główne trendy kształtujące nie tylko przestrzeń bezpieczeństwa, ale cały cyfrowy biznes” - podsumowuje Mark Child, kierownik ds. badań w European Security, IDC. „Dynamicznie rosnące spektrum zagrożeń i obciążenie operacyjne uwypuklają niedobór kompetencji związanych z bezpieczeństwem i skłaniają organizacje do  świadomego korzystania z usług w tym zakresie”.

Ponad 90% europejskiego rynku bezpieczeństwa IT w 2019 r. pochłoną wydatki w Europie Zachodniej (24,7 mld USD), podczas gdy mniej niż 10% wygenerują kraje Europy Środkowej i Wschodniej (2,6 mld USD). Wiodącymi krajami pod względem inwestycji w bezpieczeństwo będą Wielka Brytania (6,4 mld USD), Niemcy (4,9 mld USD) i Francja (3,5 mld USD). Najwięcej inwestycji dotyczyć będzie wyposażenia w specjalistyczny sprzęt w sektorze bankowym. Z drugiej strony Czechy i Rosja będą najszybciej rozwijającymi się krajami pod względem bezpieczeństwa informacji między 2018 a 2022 rokiem.

„Rynek zabezpieczeń IT w 2019 r. Będzie nadal zdominowany przez kraje Europy Zachodniej, napędzane inwestycjami w sektor bankowy i wytwórczy. Jednak kraje Europy Środkowej i Wschodniej będą miały najszybszy wzrost w okresie 2018–2022” – powiedział Stefano Perini, starszy analityk ds. badań w Customer Insights and Analysis, IDC.

Bardzo duże (ponad 1000 pracowników) i duże przedsiębiorstwa (500–1 000 pracowników) wygenerują ponad 60% wydatków na europejskie bezpieczeństwo IT w 2019 r. O ile oczekuje się, że wszystkie wydatki biznesowe wzrosną średnio o ponad 7% w tym okresie, rynek konsumencki będzie rósł w najwolniejszym średnim tempie, wynoszącym 3,7% rocznie, a łączne wydatki w 2019 r. wyniosą 1,5 mld USD.

Żródło: International Data Corporation