Organizator:

Podsumowanie Targów Securex 2018

Podziel się

22. edycja Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń SECUREX wraz z Poznań Media Expo stały się najważniejszym wydarzeniem branżowym. Odbyło się ono w Poznaniu w dniach 23-26 kwietnia 2018 r. Ogromnej ekspozycji targów SECUREX towarzyszyły Międzynarodowe Targi Instalacyjne INSTALACJE, Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO, Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GREENPOWER oraz Międzynarodowe Targi Energetyki EXPOPOWER.

Wystawcy Targów Securex i Poznań Media Expo

Na straży naszego życia prywatnego, jak i zawodowego stają coraz to nowe rozwiązania, które dostarczyli zgromadzeni na targach SECUREX wystawcy – producenci i dystrybutorzy najbardziej zaawansowanych technologii branży zabezpieczeń. W targowych pawilonach można było dokonać szczegółowego przeglądu oferty zabezpieczeń. Świadczy to jedynie o tym, iż wystawcy tej edycji skrupulatnie i od dawna przygotowywali się do targów. Skoncentrowali się na zaprezentowaniu idei smart oraz integralności poszczególnych produktów, usług i systemów. Projekt Inteligentny Budynek pokazał swoje nowe oblicze. Unaocznił, jaki dokonał się skok technologiczny. Celem zgromadzonych w ramach projektu produktów i systemów był już nie tylko komfort użytkownika, lecz budowanie technologii dla bezpieczeństwa. W tym roku w targowych pawilonach pojawiło się ponad 20% wystawców zagranicznych z takich krajów, jak: Chiny, Czechy, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Japonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, USA, Wielka Brytania, Włochy. 64% stanowili producenci, 27% firmy handlowe, a pozostałą część to wystawcy Poznań Media Expo, administracja, stowarzyszenia, prasa, służby mundurowe.

Największy procent prezentowanych przez wystawców produktów stanowiły branże:

Łącznie na targach Securex wystawcy zaprezentowali ponad 130 nowości, 25 absolutnych Premier Rynkowych, 30 produktów nagrodzonych Złotym Medalem MTP targów SECUREX i 3 w ramach wystawy Poznań Media Expo. Docenili to zwiedzający tegoroczną edycję, którymi byli zorientowani w branży profesjonaliści, przedstawiciele biznesu, bankowości, firm strategicznych w zakresie bezpieczeństwa kraju, służb mundurowych, generalni wykonawcy i inwestorzy, a także elektroinstalatorzy, instalatorzy systemów alarmowych oraz ppoż. i specjaliści IT.

Zwiedzający targów Securex i PME

Ponad połowa wszystkich gości targów SECUREX (56,14%) to instalatorzy z rynku związanego z elektronicznymi systemami zabezpieczeń i instalacjami ppoż. Liczną grupę gości stanowiła również grupa z zakresu zabezpieczeń IT (blisko 12%). Jako nową grupę zwiedzających, których zainteresowały targi zabezpieczeń, można wskazać segment facility management – a więc zarządcy nieruchomości i administracja budynków, jak również zarządcy infrastruktury drogowej i kolejowej.

Prezentacja profilu Zwiedzających targów Securex 2018 ze względu na segment rynku

Prezentacja zwiedzających w podziale na rodzaj działalności

Goście zagraniczni stanowili blisko 5% wszystkich obecnych uczestników. Najsilniejsza reprezentacja pochodziła z Litwy, Estonii, Słowacji, Ukrainy oraz Niemiec. Targi Securex 2018 odwiedzili goście z 32 krajów świata.

Prezentacja profilu Zwiedzających – zagranica

W trakcie targów zostały przeprowadzone badania marketingowe wśród Zwiedzających. Poniżej zaprezentowano poziom zadowolenia z poszczególnych, analizowanych aspektów.

Prezentacja wyników badań marketingowych – Ogólne zadowolenie z udziału w targach

Zwiedzający targów Securex zostali zapytani o ogólne zadowolenie z pobytu na targach. Wyniki badań pokazują, że niemal 96% jest usatysfakcjonowane udziałem w targach. Ponadto z badań wynika, iż ponad 95% Zwiedzających objętych badaniem planuje odwiedzić targi Securex w 2020 roku.

Prezentacja wyników badań marketingowych - Deklaracja udziału w następnej edycji targów

Przegląd wydarzeń targów Securex i PME

Targi SECUREX to nie tylko prezentacje firm, to także konferencje, szkolenia i pokazy, które sprzyjają wymianie doświadczeń pomiędzy uczestnikami targów. Okazją do takiej wymiany była konferencja SMART CITY – CONF EXPO, współorganizowana przez Urząd Miasta Poznania, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Dedykowana przedstawicielom biznesu, samorządu i nauki konferencja uzmysłowiła, jak wielkie wyzwanie i odpowiedzialność spoczywa na osobach decyzyjnych w kwestii rozwoju dzisiejszych miast. Kierunek SMART CITY zdaje się być dopasowaną do potrzeb współczesnych mieszkańców trendem, który może podnieść jakość życia miast oraz wspierać zrównoważony rozwój technologiczny, odbywający się w poszanowaniu zarówno ludzi, jak i otaczającego nas świata. Konferencja SMART CITY doskonale wpisała się w tematykę targów SECUREX, a także pozostałych wydarzeń. Mogliśmy się bowiem zetknąć z kwestią alternatywnych napędów – na targach GreenPOWER i EXPOPOWER, czy alternatywnych źródeł ciepła na targach Instalacje. W ramach kolejnej edycji modułu programu targów - SECUREX BeIN – odbył się cykl wykładów, prezentacji i szkoleń na temat nowych przepisów dotyczących przetwarzania danych (RODO) i współczesnych zagrożeń w ochronie danych. Prelegenci – 44,90% 50,51% 3,57% 1,02% 0% Zdecydowanie tak Raczej tak Byd może Raczej nie Zdecydowanie nie przedstawiciele partnerów konferencji: Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Stowarzyszenia Ekspertów Bezpieczeństwa RP oraz firmy SummIT, dzielili się ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczeniem.

W harmonogram targów wpisały się wydarzenia organizowane wraz z Polską Izbą Systemów Alarmowych. Pierwszy dzień poświęcony był platformie szkoleniowej odbywającej się na specjalnej przestrzeni, która drugiego dnia zmieniła się w arenę zmagań VI Mistrzostw Polski Instalatorów Systemów Alarmowych. Tegorocznym zwycięzcą VI Mistrzostw Polski Instalatorów Systemów Alarmowych został SOLID GROUP Sp. z o.o. Sp.k. Olsztyn, w składzie: Marek Dąbrowski, Piotr Podlaski. Zespół obronił tytuł zwycięzcy V MPISA 2016. Ostatniego dnia targów w ramach II edycji programu edukacyjnego dla uczniów szkół technicznych odbyło się szkolenie dla inżynierów jutra.

To już tradycja, że podczas targów SECUREX organizowane są pokazy z rozmachem. Jednym z nich był efektowny napad na konwój bankowy, który dokonał się na oczach sporej publiczności i mediów. Wydarzenie odbyło się przy współudziale Policji, a poprzedzało je III Forum Bezpieczeństwa Społeczności Lokalnych, podczas którego poruszono temat roli policyjnych klas mundurowych w kształtowaniu postaw obywatelskich młodzieży w aspekcie bezpieczeństwa. Debata pozwoliła na wymianę doświadczeń w zakresie 11-letniego funkcjonowania klas o profilu policyjnym oraz dyskusję nad potrzebą doskonalenia ich rozwiązań prawno-organizacyjnych. Forum to cykliczna inicjatywa Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przy współpracy z Polską Izbą Ochrony z kolei odbyła się akcja specjalna - Kryptonim VINCI. - Pokazy uświadamiają odbiorcom, na czym polega ochrona, jak to wygląda w praktyce. Zwykły śmiertelnik widzi system zabezpieczeń i efekt końcowy. Nie widzi przebiegu wydarzeń. A żeby ochronić mienie, potrzebny jest cały zbiór procesów, systemów, ciężkiej pracy i technologii – tak o pokazach mówił podczas targów Marcin Pyclik, prezes Zarządu Polskiej Izby Ochrony.

Zabezpieczamy czas na kolejną edycję!

Uczestnicy 22. edycji targów podsumowali ją jako dobre miejsce i czas dla biznesu. Odbyli wiele spotkań zarówno tych spontanicznych, jak i widniejących w ich harmonogramach na wiele miesięcy przed targami. Dlatego już dziś warto podjąć decyzję o wzięciu udziału w tym największym w Europie Środkowej wydarzeniu, które odbędzie się w dniach 14-16 września 2021 r. wraz z targami INSTALACJE i GREENPOWER.